Lista aktualności Lista aktualności

Nie trać głowy na wakacjach, czyli kampania edukacyjna dla dzieci

28 maja w siedzibie RDLP w Krośnie odbyła się konferencja inaugurująca kampanię „Bezpieczne wakacje w mieście, lesie, w górach i nad wodą”. To akcja skierowana do dzieci szkół podstawowych z terenu powiatu krośnieńskiego, prowadzona w ramach wspólnych działań realizowanych przez RDLP w Krośnie, nadleśnictwa: Dukla, Kołaczyce i Rymanów, Komendę Miejską Policji w Krośnie, Urząd Miasta Krosna, Bieszczadzką Grupę GOPR, Bieszczadzki oddział WOPR, KRUS Krosno, Powiatową Stację Epidemiologiczno- Sanitarną w Krośnie. Partnerami kampanii jest również 10 gmin z terenu powiatu krośnieńskiego.

          Początek akcji miał miejsce już w marcu, kiedy został ogłoszony konkurs na prace plastyczne dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Bezpieczne wakacje w mieście, górach, lesie i nad wodą”. Tematyka konkursu dotyczyła bezpiecznego zachowania w każdej sytuacji, w której może się znaleźć młody człowiek w czasie letniego wypoczynku. Warto podkreślić, że nagrodzona praca autorstwa Marleny Pasieki i Eweliny Smyki uczennic Szkoły Podstawowej w Jaszczwi (Gmina Jedlicze)  została motywem plakatu promującym kampanię i wraz z hasłem tegorocznej kampanii NIE TRAĆ GŁOWY NA WAKACJACH trafiły już do szkół całego powiatu krośnieńskiego.

 

            Od początku czerwca do szkół zajrzą też zespoły składające się z przedstawicieli organizatorów (Lasy Państwowe, Policja, Straż Pożarna, GOPR, WOPR, KRUS, Sanepid) i przeprowadzą prelekcję z wykorzystaniem  prezentacji multimedialnej. Zawiera ona rymowanki autorstwa policjanta, młodszego aspiranta Marcina Krówki, zachęcające do aktywnego wypoczynku w okresie wakacji, ale również przestrogi związane z nierozważnym zachowaniem np.:

Gdy wakacje już się zaczną,

Nie siedź w domu, tam jest nuda,

 Jedź do lasu na wycieczkę,

Ttam zobaczysz wielkie cuda

 

Łosia, żubra, dzika, misia,

Każdy w lesie spotkać chce,

Lecz z daleka je obserwuj,

Żeby nie widziały Cię.

 

Bo, gdy blisko zbyt podejdziesz,

krzywdę mogą zrobić Ci,

nie ze złości, lecz ze strachu,

taka ich natura brachu. 

 

Uczestnikom spotkań zostanie ponadto zaprezentowany kilkuminutowy film pokazujący różne wakacyjne aktywności, ale także związane z tym zagrożenia.

W ramach akcji bezpieczne wakacje chcemy również przygotować spot edukacyjno-informacyjny, który ma trafić do mediów społecznościowych. W okresie wakacyjnym akcja będzie kontynuowana w placówkach i ośrodkach zorganizowanego wypoczynku (np. obozy, kolonie, półkolonie)  na terenie powiatu.

Kampania zakłada dotarcie do dzieci z blisko 120 szkół z terenu powiatu krośnieńskiego, a swoim działaniem ma objąć ponad 10 tys. uczniów.

                                                                       Tekst: dr Tomasz Kałamarz

Zdjęcia: Klaudyna Konarzewska KMP Krosno