Lista aktualności Lista aktualności

Uczniowie posprzątali kołaczyckie lasy

W piątek 20 września tysiące uczniów, nauczycieli, harcerzy, pracowników gmin i miast brało udział w ogólnopolskiej akcji „SzprzątaMY las”, której inicjatorem był prezydent RP Andrzej Duda. Uczestnicy mogli namacalnie doświadczyć, jak dużym problemem jest zanieczyszczanie polskich lasów.

     Do sprzątania kołaczyckich lasów zgłosiły się trzy szkoły: Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle, Szkoła Podstawowa w Korczynie i Szkoła Podstawowa w Odrzykoniu. Uczniowie podzieleni na dwie grupy sprzątali lasy w miejscach najwięcej uczęszczanych przez ludzi, takich jak ścieżki dydaktyczne czy miejsca postojowe. Zebrano prawie 20 worków odpadów począwszy od opakowań po żywności, poprzez zużyte ubrania, opakowania po lekach, skończywszy na śmieciach większego kalibru.

     Należy pamiętać, że śmieci nie tylko psują naturalny krajobraz, stanowią spore niebezpieczeństwo dla bytujących tam zwierząt, skażają glebę, wodę oraz powietrze, przyczyniają się do powstawania i rozprzestrzeniania pożarów lasu. Jednak mimo całorocznej edukacji społeczeństwa, zajęć szkolnych, najróżniejszych kampanii edukacyjnych nadal istnieje stereotyp nie tylko wyrzucania śmieci do lasu, ale także ich masowego wywozu i tworzenia dzikich wysypisk. W zeszłym roku w Lasach Państwowych zebrano ok. 110 tys. m3 śmieci, wydając blisko 20 mln złotych na ich sprzątanie i wywóz. Taka ilość wypełniłaby ok. 1000 wagonów kolejowych. Z tych danych wynika, że mimo nieustannej walki leśników z zaśmiecaniem lasów problem niestety ciągle narasta.

     W piątek najmłodsi musieli sprzątać lasy po starszych, którzy spędzając czas w lesie wystawili o sobie niechlubne świadectwo swojej obecności i wykazali się całkowitym brakiem szacunku dla otaczającej przyrody. Mamy nadzieję, że będzie to dla uczestników sprzątania lasu dobra lekcja, jak nie należy postępować i ile złego można wyrządzić dla środowiska przez swoją złośliwość i bezmyślność.

Dziękujemy szkołom za dobrą współpracę, młodzieży za duże zaangażowanie i wzięcie udziału w akcji.