Centrum Edukacji Ekologicznej

     Edukacja leśna stanowi nieodzowny element nowoczesnego leśnictwa, dlatego nasi edukatorzy wychodzą temu naprzeciw. Dobrym miejscem na zgłębianie wiedzy leśnej jest Centrum Edukacji Ekologicznej w Bierówce. To wyjątkowe miejsce do wypoczynku, rekreacji oraz lepszego poznania ekosystemu leśnego. W naszym Centrum Edukacji odbywają się „zielone lekcje” skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej oraz zorganizowanych grup dorosłych. Znajduje się tu sala dydaktyczna z eksponatami zwierząt leśnych oraz pomocami dydaktycznymi ułatwiającymi prowadzenie zajęć.

Teren CEE w Bierówce.

Zainteresowani tematyką środowiska leśnego odnajdą tutaj także specjalne tablice interaktywne, które przedstawiają rysunki i opisy podstawowych gatunków drzew występujących w polskich lasach, a także tropów zwierząt leśnych. Dzięki tablicom można nauczyć się rozróżniać gatunki ptaków oraz rozpoznawać grzyby jadalne oraz trujące.

Tablice interaktywne przy CEE w Bierówce.

Nauka od najmłodszych lat.

Dodatkowo dysponujemy miejscem ogniskowym, dookoła którego zamontowane zostały tablice edukacyjne przybliżające zadania z zakresu gospodarki leśnej. Dla bardziej dociekliwych mamy też wyrzynki drewna, na których można podejrzeć jak wygląda drewno poszczególnych gatunków na przekrojach.

Miejsce ogniskowe przy CEE w Bierówce.

Nasze drzewostany dzięki swojej różnorodności gatunkowej są doskonałym miejscem do przekazywania wiedzy o ekosystemie leśnym, pracy leśnika, czy też o zagrożeniach dla lasów jakie niesie ze sobą człowiek i sama natura. Leśnicy z Nadleśnictwa Kołaczyce przygotowali także trzy trasy edukacyjne, które swój początek mają przy Centrum Edukacji Ekologicznej.

 

Trasa I „Las – bioróżnorodność biocenotyczna a gospodarcze użytkowanie"

     Biegnie przez drzewostany oddz. 38 i 39 leśnictwa Bierówka, tworząc pętlę zamykającą się przed budynkiem Centrum Edukacji Ekologicznej. Jej temat wskazuje, że głównym przedmiotem zainteresowania są okoliczne drzewostany i ich zróżnicowanie, związane m.in. z prowadzoną tu gospodarką leśną. Cztery „przystanki” na trasie zachęcają do odpoczynku i zapoznania się z treścią zamontowanych tu tablic dydaktycznych. Dzięki nim możemy dowiedzieć się o zwierzętach zamieszkujących polskie lasy, czy roli jaką spełnia woda w ekosystemie leśnym. Dwie kolejne tablice, jedna umieszczona przy uprawie jodłowej a druga przy zrębie, dotyczą pracy leśnika – hodowli lasu i pozyskania drewna. Ścieżka, z uwagi na przebieg po dość zróżnicowanym terenie, umożliwia zapoznanie się z łęgami, grądami oraz fragmentami lasów bukowych i jodłowych, a także sośnin. Jej długość to ok. 2 km, a czas przejścia szacuje się na 45 minut.

Wycieczka z przedszkola na trasie nr I.

Jedna z tablic na trasie nr I.

Sadzenie jodły podczas zajęć terenowych.

 

Trasa II „W poszukiwaniu najstarszych zabytków kultury materialnej człowieka”

     Trasa prowadzi do stanowiska archeologicznego – kurhanów sprzed 4600 lat, położonych w Sieklówce Dolnej. Jej tematem przewodnim są zabytki kultury, stąd też skupia się ona na zwyczajach pogrzebowych panujących u schyłku epoki kamienia, pokazuje narzędzia jakie znaleziono w rejonie tego stanowiska oraz opowiada o tym, komu one służyły. Ścieżka wiedzie drogami leśnymi w głównej mierze funkcjonującymi jako linie oddziałowe oraz lokalną drogą asfaltową Warzyce - Lubla. Stanowisko zlokalizowane jest na jej końcu, przy północnej granicy kompleksu leśnego (oddz. 40a leśnictwa Bierówka). Trasa ogółem liczy ok. 1,5 km, polecana jest jako rowerowa, czas przejazdu w obie strony szacuje się na 0,5 h.

Kurhany w oddziale 40a leśnictwa Bierówka.

 

 

Inne stanowiska archeologiczne (kurhany) położone na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce, które warto odwiedzić znajdują się w: oddziale 29a leśnictwa Bierówka w miejscowości Niepla oraz w oddziale 77b leśnictwa Bieździedza w miejscowości Krajowice.

Kurhan w oddziale 29a leśnictwa Bierówka.

 

Kurhan w oddziale 77b leśnictwa Bieździedza.

 

Trasa III „Pamiątki tragicznej historii"

Trasa ta również ma charakter historyczny, przy czym dotyczy znacznie nowszej historii. Prowadzi do cmentarza z okresu II wojny światowej, położonego nieopodal zbiegu dróg do miejscowości: Lubla, Warzyce i Bierówka (oddz. 55b leśnictwa Bierówka). Spoczywają tu żołnierze polegli w 1939 roku, ofiary hitlerowskich zbrodni rozstrzelane w latach 1940-1944 oraz żołnierze Armii Krajowej. Po drodze zapoznać się można ze zróżnicowaniem istniejących tu drzewostanów. Długość trasy wynosi 1,7 km, a szacunkowy czas przejścia ok. 1h. Polecana jest dla wycieczek autokarowych.

Kładka na trasie nr II.

Cmentarz w Warzycach.

Cmentarz w Warzycach.