Lista aktualności Lista aktualności

COP24 POLSKI PAWILON W LICZBACH

Aż 2,5 tys. gości każdego dnia odwiedzało polski pawilon podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. W pawilonie codziennie odbywały się kluczowe panele, konferencje, debaty i spotkania. Łącznie przez dwa tygodnie wystąpiło w nim ponad 400 panelistów z kilkudziesięciu państw.
Warto przypomnieć, że 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu zgromadziła ok. 30 tys. delegatów z blisko 200 krajów.
 Najważniejszym wydarzeniem było przyjęcie Deklaracji  „Lasy dla klimatu". Była to jedna z trzech inicjatyw, jaką polska prezydencja przedstawiła na COP24, po deklaracji w sprawie elektromobilności i sprawiedliwej transformacji. Podczas szczytu zorganizowano także dni tematyczne, poświęcone m.in. lasom czy elektromobilności.
Katowicki szczyt niewątpliwie był okazją do promocji polskiego leśnictwa. Polska, jako gospodarz całego wydarzenia otrzymała największą przestrzeń wystawienniczą, czyli prawie 350 m2 powierzchni do zagospodarowania, gdzie powstały ekspozycje oraz pomieszczenia konferencyjne.
Nowoczesność i natura, to pierwsze skojarzenie, które nasuwało się po wejściu do strefy ekspozycji w krajowym pawilonie. Niemal 600 drewnianych tyczek, które tworzyło ekspozycję, w minimalistycznej i nieszablonowej formie symbolizowały las.

https://youtu.be/pbxdmuUOqKg


To niejedyne, warte odnotowania rozwiązania jakie zastosowano w pawilonie. Goście o polskich lasach czy projektach prowadzony w LP dowiadywali się z nieszablonowych projekcji, w których wykorzystano nowoczesne rozwiązania.
Przestrzeń pawilonu podzielono na strefy, prezentujące trzy kluczowe przesłania polskiej prezydencji: Przyroda-Człowiek-Technologia.
Pierwszym etapem zwiedzania był przystanek „Przyroda”, w tej części odwiedzający mogli poczuć las kilkoma zmysłami. Oprócz przyjemnego dotyku surowego drewna, można było poczuć zapach sosny czy obejrzeć przestrzenną projekcję multimedialną, tzw. mapping ukazujący złożony ekosystem leśny, tworzony przez wiele gatunków flory i fauny.
Zainteresowani, na specjalnym ekranie interaktywnym, mogli zgłębić zagadnienia dotyczące projektu „Leśnych Gospodarstw Węglowych”. Dowiedzieli się, na czym polega ograniczanie negatywnych zmian klimatu poprzez wykorzystanie potencjału lasów. Aplikacja prezentuje założenia projektu, czyli zwiększenie redukcji dwutlenku węgla w wybranych nadleśnictwach na terenie 12 tys. ha, przez najbliższe 30 lat. Zalesienia, odnowienia naturalne i specjalne modyfikacje leśnej praktyki, to działania, o których mogli poczytać odwiedzający krajowy pawilon.

https://youtu.be/uFcdPQSn0ow
 
W innej części ekspozycji prezentowano wytwory pracy człowieka, związane z najbardziej ekologicznym i odnawialnym surowcem, jakim jest drewno. Uwagę przyciągały prezentacje wyświetlane na ekranach transparentnych, za którymi zostały umieszczone makiety nowoczesnych budynków z drewna. W ten atrakcyjny sposób przedstawiano projekt „Polskie Domy Drewniane – Mieszkaj w zgodzie z naturą” realizowany w Lasach Państwowych oraz wyjaśniano zagadnienia szerszego stosowania drewna w budownictwie.
Uczestnicy COP24 zapoznali się także z informacjami jak budownictwo drewniane może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.
W formie hologramu zaprezentowano wybrane polskie meble, które reprezentują branżę meblarską, znajdującą się w czołówce pod względem produkcji i eksportu na świecie. Należy uzupełnić, że eksport mebli z Polski w 2018 r. przekroczy 46 mld zł.
Ostatnim elementem tej części wystawy była dwumetrowa, szklana gablota z pelletem – ekologicznym biopaliwem.
Jak wspomnieliśmy, każdego dnia krajowy pawilon odwiedzało aż 2,5 tys. gości, którzy mogli liczyć na pomoc pracowników Lasów Państwowych. To właśnie oni edukowali i wyjaśniali polskie rozwiązania proklimatyczne. Obliczono, że każda z pracujących na stoisku osób codziennie przeszła nawet 30 tys. kroków.
Uczestnicy szczytu mieli również okazję spróbować owoców runa leśnego, dziczyzny i miodów. Na półmetku szczytu goście poczęstowali się już 70 tys. porcji „Dobrego z lasu” oraz 15 tys. kaw.
Warto odnotować, że ministrowie podczas szczytu w Katowicach używali samochodów elektrycznych udostępnionych przez Lasy Państwowe. Cztery elektryczne auta łącznie przejechały ok. 3 tys. km, przy zerowej emisji!
Lasy Państwowe za realizację projektu, którego celem jest rozwój floty niskoemisyjnej otrzymały wyróżnienie. Nagrody trafiły do firm inwestujących w przyjazny środowisku transport.
LP realizując założenia rządowej ustawy o elektromobilności kupiły 16 aut elektrycznych. Ten zakup, jak wielokrotnie podkreślał dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny, to element szerszych działań będących odpowiedzą na współczesne wyzwania, zwłaszcza konieczność dostosowania się do zmian klimatycznych i ograniczania niekorzystnych ich skutków.
Polskie stoisko na szczyt klimatyczny zostało zrealizowane na zlecenie Lasów Państwowych.
Żródło: Lasy Państwowe