Lista aktualności Lista aktualności

DZIEŃ DRZEWA

Już wkrótce bo 10 października będziemy obchodzić Dzień Drzewa. Z tej okazji chcemy przybliżyć kilka informacji dotyczących niezwykłego okazu dębu szypułkowego występującego na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce, a dokładniej miejscowości Węglówka opodal Krosna.

     Dąb „Poganin” paradoksalnie do swojej nazwy rośnie przy dawnej cerkwi grekokatolickiej pochodzącej z 1898 r., a obecnie kościele rzymskokatolickim. Sama nazwa wskazuje, że rośnie tu od czasów pogańskich a więc jeszcze przed chrztem Polski. W rzeczywistości liczy ok. 600 lat. Co do wymiarów jego obwód pierśnicowy ma 895 cm, zaś obwód pnia mierzony tuż nad gruntem wynosi 1120  cm. Wysokość sięga 25 metrów.

W roku 1953 Poganin został mianowany pomnikiem przyrody. Drzewo rośnie na nieznacznej skarpie w pobliżu przepływającego obok strumienia o nazwie Czarny Potok.  Stan zdrowotny drzewa  niestety pozostawia wiele do życzenia- pomimo obradzania żołędzi korona jest wąska i zredukowana co może świadczyć o powolnym zamieraniu. Pień wewnątrz jest całkowicie wypróchniały z licznymi ubytkami kominowymi i dziuplami, zabezpieczony przed szkodliwym wpływem czynników wewnętrznych przez fragmenty blachy.

Teren wokół drzewa jest bardzo zadbany. Drzewo ma dużą wartość historyczną i społeczną, stanowi chlubę mieszkańców Węglówki i okolic. Dodatkową atrakcją jest znajdujący się w pobliżu cerkwi grób admirała Nelsona Keitha, który kierował pracami związanymi z poszukiwaniem ropy naftowej na tym terenie w latach 1890-1894.

Jak dojechać do Węglówki? Jadąc od strony Rzeszowa należy kierować się na południe trasa nr 9 do miejscowości Połomia, przejechać przez Strzyżów, skręcić w Dobrzechowie w lewo w drogę lokalną. Po przejechaniu 20 km z pewnością nie da się nie zauważyć okazałego dębu rosnącego na tyłach kościoła widocznego po prawej stronie drogi. 

Zapraszamy miłośników sędziwych drzew i pomników przyrody do odwiedzenia starego Poganina, który pozostaje na długo w pamięci turystów.