Lista aktualności Lista aktualności

LEŚNY AKCENT PODCZAS ACKJI „KROSNO WIOSNĄ”

W sobotę 23 kwietnia br. Nadleśnictwo Kołaczyce wzięło udział w akcji „Krosno Wiosną. Pomimo kiepskich prognoz pogoda okazała się łaskawa dla organizatorów, co zaważyło na udanym przeprowadzeniu tej inicjatywy już po raz czwarty.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10:00 krótkim przywitaniem Prezydenta Miasta Krosna p. Piotra Przytockiego oraz naczelnika Wydziału Komunalnego Ochrony Środowiska i Gospodarki Lokalami p.  Małgorzaty Bocianowskiej. Zaraz po nim uczestnicy podzielili się na grupy, w zależności od tego jakie zadania chcieli wykonać. Część osób wraz z lokalnymi pszczelarzami zajęła się wysadzaniem dawnych gatunków drzew owocowych. Druga grupa podjęła się wysiewania łąki kwietnej. Z pozoru czynność ta mogła wydawać się banalnie prosta, jednak najpierw wymagała odpowiedniego przygotowania gruntu pod wysiew nasion, które ufundowały Spółdzielnię Ogrodniczo – Pszczelarska Sopex oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko. Mieszkańcy Krosna zaangażowani w to zadanie zostali obdarowani saszetkami łąki kwietnej od Fundacji Łąka. Pozostała grupa zajęła się zbieraniem śmieci w okolicy i na brzegach rzeki Wisłok. Ta aktywność również została nagrodzona – zbieracze otrzymali słodkie upominki - słoiczki miodu z pasieki miejskiej. Ciekawym punktem wydarzenia było zarybianie Wisłoka, które odbyło się dzięki współpracy z Okręgowym Związkiem Wędkarskim w Krośnie.

Również i w tym dniu nie mogło zabraknąć leśników, którzy na co dzień są mocno związani z kształtowaniem właściwych postaw ekologicznych wśród społeczeństwa. Z tej okazji przygotowali stoisko edukacyjno - promocyjne Lasów Państwowych reprezentowane przez Nadleśnictwo Kołaczyce. Odwiedzający mogli dowiedzieć się czegoś więcej o specyfice pracy leśnika oraz ochronie przyrody. Najmłodsi chętnie brali udział w popularnej grze „Leśne koło fortuny” oraz mieli szansę poznać tropy mieszkańców lasu. Dla dorosłych przygotowane zostały sadzonki drzew: jodły pospolitej i buka zwyczajnego oraz krzewów: głogu dwuszyjkowego, bzu czarnego, trzmieliny pospolitej, tak bardzo pożytecznych dla owadów oraz ptaków. Mieszkańcy Krosna mogli je zabrać ze sobą i posadzić w swoich ogródkach lub na działkach. Podczas akcji swoje stoiska zaprezentowali także: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz Koło Pszczelarzy Krosno. Na koniec każdy uczestnik mógł się rozgrzać przy smacznej grochówce i pieczonych kiełbaskach.

Jako leśnicy, cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w wydarzeniu, które miało na celu przede wszystkim praktyczne propagowanie działań, mających na celu dbanie o poszczególne ekosystemy, zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. 

 

Tekst: G. Markowicz

Zdjęcia: G.Markowicz,M. Fiejdasz