Lista aktualności Lista aktualności

XIII Regionalne Zawody Drwali

Nadleśnictwo Kołaczyce Gospodarzem XIII Regionalnych Zawodów Drwali.

W piątek 7 września na terenie naszego Nadleśnictwa odbyły się XIII Regionalne Zawody Drwali zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie oraz Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie. Głównym celem zawodów była idea bezpiecznej pracy w lesie zgodnej z instrukcją BHP, jak również podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych operatorów pilarek. W starciu o tytuł najlepszego drwala naszego regionu wzięło udział 21 zawodników z 20 Nadleśnictw z RDLP Krosno. Jako tegoroczni gospodarze zawodów mieliśmy prawo zgłosić 2 najlepszych zawodników z naszego Nadleśnictwa. Byli to Pan Marcin Fara oraz Pan Roman Klęba.

Zawody obejmowały pięć konkurencji. Pierwsza, i zarazem najbardziej niebezpieczna, odbyła się na terenie Leśnictwa Bieździedza i obejmowała ścinkę i obalanie drzew. Przydział drzew dla zawodników odbył się przez wcześniejsze losowanie numerów startowych. Każdy z zawodników miał 5 minut na wykonanie tego zadania. W tej konkurencji najlepszy okazał się reprezentant Nadleśnictwa Lubaczów- Pan Daniel Furgała z wynikiem 597 punktów. Pozostałe cztery konkurencje odbyły się na placu przy Centrum Edukacji Ekologicznej w Bierówce. Drugą z nich było okrzesywanie drzew, polegające na odcięciu kołków na kłodzie w określonym czasie. Każdy z kołków należało odciąć równo z powierzchnią kłody. W tej konkurencji najlepsi byli: reprezentant Nadleśnictwa Rymanów- Pan Jan Łuc oraz reprezentant Nadleśnictwa Dynów- Pan Damian Tomański (obaj otrzymali po 220 punktów). Trzecia konkurencja polegała na przygotowaniu pilarki do pracy. Była ona decydująca, jeżeli chodzi o uczestnictwo w dalszej części zawodów. Popełnienie małego błędu mogło zdyskwalifikować zawodnika, ponieważ źle założony łańcuch uniemożliwiał dalszą pracę pilarką. Po wykonaniu tego zadania pilarka pozostawała pod nadzorem zespołu oceniającego do czasu zakończenia konkurencji czwartej i piątej. Najwyższy poziom zaprezentował zawodnik z Nadleśnictwa Komańcza- Pan Tomasz Bilski, uzyskując doskonały czas 11,5 sekundy i najwyższą ilość 114 punktów. Czwartą konkurencją była złożona przerzynka kłód. Zadanie niełatwe, gdyż wymagało odcięcia krążków określonej grubości z dwóch ustawionych pod różnym kątem kłód. W tej konkurencji najlepszy okazał się Pan Andrzej Szczepanek z Nadleśnictwa Jarosław, uzyskując 173 punkty. Piąta i zarazem ostatnia konkurencja obejmująca dokładność przerzynki, wymagała od zawodników dużej precyzji i zachowania spokoju. Polegała na odcięciu z dwóch kłód po jednym krążku określonej grubości tak, aby nie naruszyć łańcuchem pilarki umieszczonej pod spodem deski. Zdecydowanie najlepszy okazał się Pan Jan Łuc- reprezentant Nadleśnictwa Brzozów, który sumarycznie zgromadził największą liczbę 1328 punktów, co pozwoliło mu zdobyć zaszczytne pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło dla zawodnika z Nadleśnictwa Rymanów- Pana Zbigniewa Wacławskiego, który uzyskał 1274 punkty, natomiast trzecie miejsce na podium zajął reprezentant Nadleśnictwa Dynów Pan Damian Tomański (1235 punktów). Reprezentanci naszego Nadleśnictwa zostali sklasyfikowani ostatecznie na miejscach 12. (Pan M. Fara) i 13. (Pan R. Klęba), uzyskując tę samą liczbę 1015 punktów.

Nie sposób nie wspomnieć o sponsorach tegorocznych zawodów: Makita, Sthil, Husqvarna, RDLP w Krośnie, ZOL Tarnobrzeg, Nawigator, Henryk Grzyb, Witold Matłosz- Szajowski, Sławomir Sanocki, Robert Piętowski i Krzysztof Uszkowski, którzy ufundowali cenne nagrody dla uczestników.

Jako gospodarze składamy duże podziękowania dla organizatorów, sponsorów, obsługi, ratowników GOPR oraz wszystkich zaangażowanych w to wydarzenie. Cieszymy się, że zawody przebiegły w bezpiecznej, miłej atmosferze oraz zgromadziły licznych widzów i kibiców.

Do zobaczenia na kolejnych zawodach za rok! :)

 

Tekst i zdjęcia: Gabriela Markowicz.