Lista aktualności Lista aktualności

ZAWODY DRWALI 2019

7 czerwca przy Centrum Edukacji Ekologicznej w Bierówce odbyły się międzyzakładowe Zawody Drwali organizowane przez nadleśnictwa: Kołaczyce i Dukla oraz Koła Zakładowe Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa przy tych Nadleśnictwach. Głównym sponsorem zawodów był STIHL. O tytuł najlepszego drwala rywalizowało 14 zawodników reprezentujących oba nadleśnictwa.

     O godzinie 8:00 odbyła się rejestracja zawodników połączona z odprawą, którą przeprowadził sędzia główny zawodów – Józef Borsuk.  Punktualnie o 9:00 nastąpiło uroczyste otwarcie zawodów, podczas którego głos zabrali Nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce Artur Paczkowski oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Dukla Zbigniew Żywiec. Następnie uczestnicy zawodów udali się na powierzchnię cięć znajdującą się na terenie leśnictwa Bieździedza, gdzie odbyła się pierwsza z zaplanowanych konkurencji – ścinka drzew. Była to zdecydowanie najtrudniejsza i najbardziej czasochłonna konkurencja. Przydział drzew dla zawodników odbył się przez wcześniejsze losowanie numerów startowych. Zwycięzcą okazał się reprezentant Kołaczyc – P. Leszek Modliszewski, który uzyskał dużą ilość 580 punktów na 600 możliwych. Po zakończeniu zmagań przy ścince i obalaniu drzew zawodnicy kolejno udawali się pod CEE w Bierówce, gdzie odbywały się pozostałe konkurencje. Drugą z nich było okrzesywanie drzew polegające na odcięciu kołków na kłodzie w określonym czasie, a każdy z kołków musiał zostać odcięty równo z powierzchnią kłody. W tej konkurencji najlepszy  okazał się  reprezentant Nadleśnictwa Dukla P. Paweł Furtek, uzyskując 218 punktów. Trzecia konkurencja polegała na przygotowaniu pilarki do pracy i to w niej największą ilość 88 punktów zdobył drwal z Kołaczyc P. Tomasz Kwolek. Czwartą konkurencją była złożona przerzynka kłód. Zadanie wymagające odcięcia krążków określonej grubości z dwóch ustawionych pod różnym kątem kłód. W tej konkurencji z kolei najlepszy okazał się zawodnik z nadleśnictwa Dukla P. Adam Turek uzyskując 170 punktów. Piąta i zarazem ostatnia konkurencja obejmująca dokładność przerzynki, wymagała od zawodników dużej precyzji i trzymania nerwów na wodzy. Polegała na odcięciu z dwóch kłód po jednym krążku określonej grubości tak, aby nie naruszyć łańcuchem pilarki umieszczonej pod spodem deski. Zdecydowanie najlepszy okazał się reprezentant Dukli P. Stanisław Olejko (230 punktów). O wyniku końcowym decydowała sumaryczna ilość punktów zdobytych we wszystkich konkurencjach. Na najwyższym stopniu podium stanął zawodnik z Dukli P. Adam Turek uzyskując 1179 punktów. Drugie miejsce przypadło dla pilarza z Kołaczyc P. Marcina Fary, który zgromadził 1073 punkty, natomiast na trzecim miejscu uplasował również reprezentant naszego nadleśnictwa P. Józef Malinowski (1016 punktów).

     W międzyczasie zainteresowani mogli obejrzeć nowoczesny sprzęt do ścinki drzew, prezentowany na stoisku firmowym STIHL. Dodatkową atrakcją był pokaz pierwszej pomocy organizowany przez GOPR Bieszczady. Zawodowi ratownicy przekazali najpotrzebniejszą wiedzę dotyczącą udzielania pomocy osobie poszkodowanej podczas pracy w lesie.

     Zawody odbyły się na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczy duża ilość punktów zdobytych przez zawodników w poszczególnych konkurencjach. Ich coroczna organizacja nie jest bezpodstawna, bowiem celem jest przede wszystkim podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych drwali operatorów pilarek oraz propagowanie bezpiecznych i wydajnych metod pracy w środowisku leśnym. Jednocześnie jesteśmy usatysfakcjonowani z tego, że aż dwóch zawodników reprezentujących nasze Nadleśnictwo stanęło na podium.

 


GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW NA ZAWODACH REGIONALNYCH !

 

 

Tekst : G. Markowicz

Zdjęcia : Ł. Krzakiewicz, P. Telep