Lista aktualności Lista aktualności

CHOINKA – 19

Okres przedświąteczny chyba każdemu kojarzy się z domowymi obowiązkami, z którymi zmagamy się często już od początku miesiąca. Leśnicy mają również pełne ręce roboty, bowiem chcą zakończyć zaplanowane w danym roku zadania związane z gospodarką leśną. Obowiązków nie brakuje także Strażnikom Leśnym, którzy biorą udział w różnego rodzaju akcjach mających na celu przeciwdziałanie nielegalnemu pozyskaniu choinek oraz stroiszu z lasu.

     W tegorocznej ogólnopolskiej akcji prowadzonej pod hasłem „Choinka – 19” Strażnicy Leśni z Nadleśnictwa Kołaczyce połączyli siły wraz z jednostkami Straży Leśnej z sąsiednich Nadleśnictw: Rymanów i Dukla oraz sekcją konną Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podczas takich wspólnych patroli lustrowane są większe kompleksy leśne, a udział w nich patroli konnych ułatwia szybsze i cichsze dotarcie do trudno dostępnych partii lasu. W tym roku „Choinka – 19” trwa praktycznie przez cały miesiąc, od 7 do 29 grudnia, a w najbliższym czasie planowane są kolejne patrole również ze Strażą Łowiecką.

     Z roku na rok coraz mniej osób decyduje się na kradzież drzewek z lasu.  Warto jednak przypomnieć, że zgodnie z Kodeksem wykroczeń za nielegalny wyrąb drzew w lesie grozi mandat do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu to może skończyć się grzywną w wysokości nawet do 5 tys. zł! Dlatego nie opłaca się psuć sobie świątecznego nastroju i narażać się na słone kary pieniężne, bowiem przy każdym nadleśnictwie prowadzona jest sprzedaż świątecznych drzewek i stroiszu, z której można skorzystać. Zadzwońcie i przekonajcie się.

 

Tekst: G. Markowicz

Zdjęcia: P. Gołąb