Lista aktualności Lista aktualności

WIOSENNE SADZENIE DRZEW

Ostatnia sobota 06.04.br. upłynęła pod znakiem wzmożonej pracy na jednej z upraw leśnych. Wraz z pracownikami firmy Kronospan i ich rodzinami posadziliśmy ok. 1 tys. młodych jodeł, które wzrastając pod okapem sosen w przyszłości mają szansę stworzyć nowy las.

Od rana prognozy pogody nie napawały optymizmem, jednak to nie zniechęciło uczestników wiosennego sadzenia drzew. Po zbiórce w wyznaczonym miejscu wszyscy przemieścili się na uprawę leśną znajdującą się na  terenie leśnictwa Bierówka. Miejscowy leśniczy udzielił krótkiego instruktażu – opowiedział i zademonstrował krok po kroku, jak należy poprawnie posadzić drzewko. Po szybkim podzieleniu się na grupy i odebraniu niezbędnych narzędzi wszyscy ochoczo przystąpili do sadzenia, i ci starsi i ci młodsi, „… bo czym skorupka za młodu nasiąknie …”. Po dwugodzinnej pracy na świeżym powietrzu rozpoczęła się druga część imprezy – piknik rodzinny zorganizowany przy Centrum Edukacji Ekologicznej w Bierówce. Właśnie tam uczestnicy akcji sadzenia drzew mogli posilić się oraz odpocząć w relaksujących okolicznościach przyrody. Następnie odbyło się spotkanie z leśnikiem, podczas którego dzieci słuchały o głównych gatunkach roślin, zwierząt i grzybów spotykanych w kołaczyckich lasach. Dla najmłodszych nie zabrakło także innych atrakcji, takich jak: zajęcia z animatorem czy warsztaty robienia lizaka zorganizowane przez pracowników Muzeum Lizaka w Jaśle. 

Dziękujemy za wspólnie przeprowadzenie wiosennego sadzenia drzew. Mamy nadzieję, że tego typu akcje ugruntują przekonanie, że każdy z nas może przyczynić się do powstania nowego lasu.     

                       Tekst i zdjęcia: Gabriela Markowicz