Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem,
które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.


Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu!
W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

Na zamieszczonej ponizej interaktywnej mapie każdy łatwo odnajdzie najbliższe mu biuro nadleśnictwa, w którym otrzyma szczegółowe informacje o akcji w swojej okolicy.

Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje prezydent Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.


Znajdź siedzibę najbliższego nadleśnictwa:

 

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.  

 

Tekst: www.lasy.gov.pl

Już w najbliższy piątek (20.09.2019 r.) na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce będziemy sprzątać lasy w godz. 11:30 - 13:30 na dwóch obrębach:

- Kołaczyce - miejsce zbiórki: parking przy Centrum Edukacji Ekologicznej w Bierówce, współrzędne: 49°46'42.7"N 21°34'03.5"E

 

- Krosno - miejsce zbiórki: parking główny przy "Prządkach", współrzędne: 49°44'32.7"N 21°47'58.2"E

Na miejscach zbiórek o godz. 11:20 zostaną wydane worki i rękawiczki oraz podane szczegółowe informacje dotyczące kierunku zbierania i miejsca składowania zebranych śmieci.

Chcecie przyczynić się, aby nasze lasy były czystsze? Czekamy na Was już w ten piątek w wyznaczonych miejscach i #sprzątaMY !

 

Kontakt do koordynatorów akcji:

- obręb Kołaczyce: Miłosz Skrzypiec, tel. 511 151 671

- obręb Krosno: Gabriela Markowicz, tel. 530 942 416

 

Gorąco zapraszamy uczniów pobliskich szkół do wzięcia w akcji sprzątania lasu z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.