Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie

 

 

Obszar Nadleśnictwa Kołaczyce w ramach programu "Zanocuj w Lesie".

Nadleśnictwo Kołaczyce wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.
Jest to również obszar przeznaczony dla tych z Was, którzy chcą po prostu przenocować w lesie "na dziko", bez specjalnej infrastruktury.

Tereny Nadleśnictwa Kołaczyce cechują się ogromną bioróżnorodnością. W naszych lasach występuje mnóstwo gatunków fauny i flory, w tym także te chronione i bardzo rzadkie. Dlatego prosimy Cię, zachowaj się tak, aby nikt i nic przez Ciebie nie ucierpiało. Najlepiej będzie, jeśli nie zostawisz po sobie najmniejszego śladu swojej obecności.

Przebywając na obszarze wyznaczonym w ramach programu „Zanocuj w lesie”, możesz spotkać się z brakiem zasięgu sieci komórkowych. Dlatego zalecamy, by zawsze powiadomić kogoś bliskiego o celu swojej wyprawy, przybliżonej lokalizacji w której można będzie Ciebie znaleźć oraz o długości pobytu. Proponujemy pobranie aplikacji „RATUNEK”, dzięki której będziesz mógł wezwać pomoc.
Link :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pagasolutions.emergencycall_pl&hl=pl&gl=US

Uwaga na wilki!

W lasach Nadleśnictwa Kołaczyce od pewnego czasu pojawiają się wilki. W przypadku spotkania z tym zwierzęciem, należy zachować najwyższą ostrożność. Najlepiej zejść im z drogi i nie wzbudzać ich zainteresowania. Aby zminimalizować ryzyko, unikaj gęstych młodników w których panuje ograniczona widoczność, jak również okolic jaskiń, wychodni skalnych oraz głębokich jarów i wąwozów. Są to miejsca, w których wilki i inne drapieżniki mogą poszukiwać schronienia, dlatego uszanuj ich przestrzeń życiową.

Mapa poglądowa obszaru „Zanocuj w lesie”


Dokładną lokalizację i zasięg wyznaczonych obszarów znajdziesz również na mapach Banku Danych o Lasach [link: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ]. Możesz również skorzystać z aplikacji mobilnej Banku Danych o Lasach mBDL.
Aplikacja na Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl
Aplikacja na IOS (iPhone):  https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663
Aby mapa pokazywała interesujące nas dane, na dole mapy, w menu „mapy BDL” należy wybrać „Mapę zagospodarowania turystycznego”

 

Zanim zdecydujesz się na nocleg, zapoznaj się z:


1.    Regulaminem korzystania z obszarów objętych Programem „Zanocuj w lesie". Możesz go znaleźć i pobrać poniżej.
2.    Informacjami dotyczącymi parkingów oraz miejsc do rozpalania ognia. Lokalizację tych miejsc znajdziesz na mapach, które są zamieszczone powyżej.
3.    Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [ https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ ]. Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
4.    Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [ https://kolaczyce.krosno.lasy.gov.pl/regulamin-korzystania-z-miejsc-rekreacyjno-wypoczynkowych ]
5.    Pamiętaj proszę, że w lasach w Nadleśnictwie Kołaczyce prowadzone są prace gospodarcze. Na powierzchniach, na których w danym okresie prowadzone są takie prace, obowiązuje zakaz wstępu. Są one oznaczone w terenie żółtymi tablicami z napisem „Uwaga ścinak drzew”
6.    Jesień i zima to okres polowań zbiorowych . Obszar wyznaczony w ramach Programu „Zanocuj w lesie”  dzierżawiony jest przez cztery koła łowieckie.  Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, o których koła łowieckie mają obowiązek powiadomić urzędy poszczególnych gmin oraz nadleśnictwo. Na obszar na którym odbywa się polowanie obowiązuje zakaz wstępu.
Leśnictwo Pagorzyna: KŁ „Grabina-Biecz”, gmina Lipinki; KŁ „Sokół Jasło”, gmina Skołyszyn.
Bierówka: KŁ „Jedność Kołaczyce”, gmina Jasło.
Czarnorzeki i Odrzykoń: KŁ „Ponowa Krosno”, gmina Korczyna.
7.    Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa.
Wypełniony formularz należy przesłać na adres kolaczyce@krosno.lasy.gov.pl, nie później niż na 2 dni przed planowanym wypadem. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na zaplanowany nocleg. Formularz zgłoszeniowy do pobrania znajduje się poniżej, w polu „Materiały do pobrania”.

Kontakt do koordynatora Programu „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Kołaczyce:
Adam Maciejowski,
 tel. 530 942 416; 13 44 576 33
e-mail: adam.maciejowski@krosno.lasy.gov.pl

 

 

ANKIETA DLA OSÓB KORZYSTAJĄCYCH TURYSTYCZNIE I REKREACYJNIE Z LASÓW.

Jeżeli miałeś/aś już okazję skorzystać z możliwości noclegu w lesie w ramach programu „Zanocuj w lesie”, bądź jesteś osobą korzystającą z lasów turystycznie lub rekreacyjnie, zapraszamy Cię do wypełnienia krótkiej ankiety. Pomoże nam to w przyszłości w dalszych działaniach na rzecz turystyki i rekreacji w polskich lasach.

Link: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl